CHRZANÓW: Obsługa urządzenia Blackmagic ATEM Mini Pro” – praktyczny warsztat

Obsługa urządzenia Blackmagic ATEM Mini Pro

Szkolenie “Obsługa urządzenia Blackmagic ATEM Mini Pro” – praktyczny warsztat ” przeprowadzone zostało w formie online. Miało na celu przekazanie i utrwalenie w zadaniach praktycznych wiedzy na temat możliwości wykorzystana urządzenia Blackmagic ATEM Mini Pro wraz z oprogramowaniem ATEM Software Control do realizacji i transmisji online spotkań, wywiadów, szkoleń, pokazów i wydarzeń artystycznych i sportowych.

Można powiedzieć, że na szkoleniu uczestnicy otrzymali instrukcję obsługi w formie praktycznej. Dodatkowo zostali zaznajomieni z zasadami realizacji wizji z trzech źródeł wideo. Omówiliśmy najważniejsze terminy technik produkcji, platformy do przeprowadzenia spotkań online, zasady jak zaangażować odbiorców i nawiązać z nimi kontakt. Wykonaliśmy ponadto symulację sesji streamingowej poprzez platformę YouTube. Uczestnicy stworzyli też layout własnego wydarzenia, które po zaimplementowaniu do oprogramowania mogło posłużyć do streamingu.

Najlepiej uczyć się na przykładach

W pierwszej i drugiej części szkolenia przedstawiłem profil prowadzonej przez siebie działalności. Pokazałem przykłady, które były punktem odniesienia do omawianych zagadnień w dalszej części szkolenia. Ustaliłem już stan wiedzy i zaawansowania uczestników dotyczący obsługi urządzenia oraz doświadczenia w realizacji telewizyjnej z kilku kamer. A także jakie są oczekiwania uczestników tak, by dobrać do ich potrzeb poziom zaawansowania omawianych zagadnień.

Prowadzenie zajęć praktycznych online z wymagało, aby każdy z 5 uczestników samodzielnie próbował podłączyć urządzenie i w praktyce wypróbować poznane funkcje, a także przestawić ustawienia dopasowując je do własnych potrzeb. Podłączyliśmy urządzenia do źródeł sygnału wideo i uruchomiliśmy zainstalowane oprogramowanie. W tej części także omówiliśmy wszystkie wejścia, wyjścia i przyciski dostępne na urządzeniu oraz oprogramowaniu wspomagającym.

Blackmagic dla instytucji kultury

W drugiej i trzeciej części szkolenia omawialiśmy rozszerzone funkcje urządzenia Blackmagic Mini Pro i oprogramowania ATEM Software Control takie jak kluczowanie, obraz w obrazie, przejścia, ustawienia tła, maska, nakładanie grafiki i logotypów, i inne. Poruszyliśmy także specjalistyczne tematy, takie jak połączenia rj-45 i usb, które pozwalają sterować, streamować i nagrywać na dysk wyjściowy sygnał, który może być archiwizowany, lub poddany edycji wideo.

Następnie skupiliśmy się na ustawieniu transmisji online. Uczestnicy uruchomili próbną transmisję wykorzystując wykonaną przez siebie konfigurację urządzeń wraz z ustawioną grafiką początkową, grafikami przejść, logiem i kamerami przygotowanymi do transmisji. Dowiedzieli się jak ustawić parametry tak, aby streamować na kanale Youtube. Dodatkowo pokazałem możliwość podłączenia urządzenia Blackmagic ATM Mini Pro do darmowego oprogramowania OBS Studio, które rozszerza możliwości realizacji transmisji.

Ale uczestnicy już dobrze wiedzieli, które możliwości chcą wykorzystać podczas swoich najbliższych realizacji! Ochoczo planowali kolejne kroki i działania z użyciem konsoli Blackmagic.

2022.05.23 Chrzanów
Prowadzący: Marek Zygmunt