PRZASNYSZ: Osoby z niepełnosprawnością w bibliotece i ośrodku kultury

Dostępność w Przasnyszu

Konwersja cyfrowa to nie tylko zakup nowoczesnych narzędzi, takich jak okulary VR czy drukarka 3D. To także wykorzystanie technologii w celu poprawy doświadczeń odbiorców Szczególnie tych, ze szczególnymi potrzebami. Pewne urządzenia wręcz otwierają im dostęp do wydarzeń kulturalnych i oferty instytucji publicznych. Dlatego w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu uczyliśmy się, jak zaprosić osoby z niepełnosprawnościami do instytucji kultury.

Dostępność

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od pytań: co to jest dostępność i kim są osoby ze szczególnymi potrzebami. To ważne, aby zrozumieć szeroki zasięg tego problemu. Ponieważ nie chodzi tylko o osoby niewidome, niesłyszące i poruszające się na wózku. Warto uświadomić sobie ilość różnych problemów zdrowotnych, z którymi mierzy się obecnie ludzkość. I pamiętać, że czasami niepełnosprawność wcale nie jest widoczna.

Dlatego podczas szkolenia chciałam uwrażliwić uczestników na różne potrzeby odbiorców. Mówiliśmy o zasadach savoir-vivre w stosunku do osób z różnymi niepełnosprawnościami (właśnie „z niepełnosprawnościami”, a nie „niepełnosprawnych”!) i staraliśmy się przejść całą „podróż odbiorcy”. To znaczy: analizowaliśmy wszystkie etapy jego wizyty w instytucji, od pozyskania informacji o wydarzeniu po powrót do domu z zakończonego eventu.

Internet jest dla wszystkich

Oprócz dostępności architektonicznej i komunikacyjno-informacyjnej jest jeszcze ta, której poświęciliśmy najwięcej czasu: cyfrowa. Pracownicy instytucji kultury powinni wiedzieć, jak prowadzić fanpage na Facebooku i pisać na stronie internetowej w taki sposób, aby każdy mógł z tego korzystać.

Na początku zaczęliśmy od grafik i tekstów alternatywnych. Pokazałam uczestnikom, jak działa czytnik ekranu (screen reader) NVDA. Dopiero doświadczając tego, potrafimy sobie wyobrazić, w jaki sposób osoby niewidome korzystają z Internetu!

Następnie uczyliśmy się, jak stworzyć napisy do filmów, z myślą o osobach Głuchych (tak, to brzmi lepiej niż „głuchoniemych”). Przedstawiłam uczestnikom kilka sposobów na to, jak ułatwić sobie zapisywanie całego tekstu ze słuchu i osadzanie go na linii czasu.

Na końcu mówiliśmy jeszcze o dostępnych tekstach. Czyli o tym, jak pisać, aby tekst był czytelny, a przy okazji pomagał nam pozycjonować stronę wysoko w wynikach wyszukiwania.

Inspiracje

Po zakończonej części szkoleniowej postanowiłam jeszcze pokazać uczestnikom kilka interesujących pozycji książkowych, które pozwolą im pogłębić temat współpracy z osobami ze szczególnymi potrzebami. Na rynku są dostępne piękne książki dla dzieci, które traktują o trudnych tematach, takich jak autyzm, zespół Aspergera czy nieuleczalna postać raka. Były też książki motywujące dla dorosłych oraz propozycje zajęć, które można zorganizować w ośrodku kultury.

Myślę, że to było bardzo inspirujące spotkanie, które będzie miało dobre skutki dla działań całej instytucji.

2022.06.24 Przasnysz
Prowadząca: Gabriela Kwarta