program dotacyjny
Konwersja cyfrowa domów kultury
Celem programu NCK jest wyposażenie domów, centrów i ośrodków kultury w kompetencje i umiejętności w zakresie wykorzystywania narzędzi cyfrowych oraz zakup sprzętu i infrastruktury informatycznej niezbędnych do prowadzenia online i/lub w formie cyfrowej działań edukacyjnych i animacyjnych dla lokalnych społeczności.
- Domy kultury, ośrodki kultury oraz centra kultury i sztuki posiadające status samorządowej instytucji kultury – z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez ministra i jednostki samorządu terytorialnego;
- Biblioteki posiadające status samorządowej instytucji kultury, w skład których wchodzą domy kultury, ośrodki kultury lub centra kultury i sztuki.
Na etapie oceny merytorycznej dodatkowe punkty uzyskają instytucje, których organizatorem jest gmina:
- wiejska,
- miejsko-wiejska bez ograniczeń liczby mieszkańców,
- miejska lub powiat z siedzibą w miejscowości do 50 tys. mieszkańców, w szczególności oddalonych od dużych ośrodków miejskich ponad 50 km.
W ramach konkursu można ubiegać się o dofinansowanie projektu, obejmującego zarówno część szkoleniową, jak i doposażenie.
Obowiązkowa część szkoleniowa
- Grantobiorca ma obowiązek uczestniczyć w dwudniowym szkoleniu o projektowaniu oferty kulturalnej online oraz w minimum dwóch wybranych szkoleniach z jednego lub dwóch wybranych bloków tematycznych (projektowanie oferty programowej on-line, narzędzia internetowe lub zarządzanie).
- Dodatkowo grantobiorca ma prawo skorzystać z 15 godzin konsultacji. Przydzielony tutor może wesprzeć grantobiorcę w audycie, ewaluacji, diagnozie potrzeb itp.
Doposażenie jednostki
Grantobiorca na podstawie własnej strategii cyfrowej może dokonać zakupu wyposażenia umożliwiającego prowadzenie działań edukacyjnych i animacyjnych w sposób cyfrowy. Środki mogą być przeznaczone na wydatki takie jak:
- sprzęt i akcesoria komputerowe,
- sprzęt do przeprowadzania transmisji online,
- elementy wyposażenia cyfrowego do prowadzenia działań multimedialnych (np. rzutnik, urządzenia audio, oprogramowanie),
- niezbędne oprogramowanie oraz licencje,
- koszty związane z dostosowaniem działań i formy przekazu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Szkolenia spoza pakietu
Instytucje mogą przeznaczyć środki na organizację szkoleń dotyczących podnoszenia kompetencji cyfrowych związanych z cyfryzacją danej instytucji kultury oraz przeniesieniem jej działalności do Internetu. Takie szkolenia mogą oczywiście wykraczać poza pakiet proponowany przez NCK. Czyli instytucja może sama zaprojektować temat szkolenia lub zakupić gotową usługę szkoleniową.
W skład oceny merytorycznej projektu wchodzą:
- korzyści dla wnioskodawcy i jego grupy odbiorców (10 pkt)
- informacje o zaistnieniu negatywnych skutków pandemii COVID-19 dla działalności i przyczynienie się projektu do ich znoszenia lub przeciwdziałania im w przyszłości (30 pkt!)
- oszczędność i racjonalność wydatków (15 pkt)
- ocena działań z 2 ostatnich lat i perspektywa na najbliższe 3 lata (5 pkt)
- wpływ zakupu wyposażenia na rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty kulturalnej oraz wdrażanie nowoczesnych technologii (8 pkt)
- uwzględnienie działań służących rozwijaniu kompetencji cyfrowych pracowników (12 pkt)
- przydatność projektu osobom ze szczególnymi potrzebami (12 pkt)
- przynależność instytucji do gminy wiejskiej, gminy miejsko-wiejskiej bez ograniczeń liczby mieszkańców lub gminy miejskiej lub powiatu z siedzibą w miejscowości do 50 tys. mieszkańców, w szczególności oddalonych od dużych ośrodków miejskich ponad 50 km (8 pkt)
Program „Konwersja cyfrowa domów kultury” a COVID-19
NCK przyzna aż do 30 punktów projektom podmiotów, które wykażą zaistnienie negatywnych skutków pandemii COVID-19 dla ich działalności kulturalnej. W ten sposób grantodawca chce wyselekcjonować przedsięwzięcia i instytucje, które najbardziej odczuły skutki pandemii. Dodatkowo umożliwiając przeprowadzenie konwersji cyfrowej chce przyczynić się do zapobiegania podobnym sytuacjom w przyszłości.
Nabór wniosków w konkursie odbywa się do 10 maja 2021 roku. Jeden wnioskodawca może złożyć jeden wniosek.
Projekt powinien obejmować czas pomiędzy 1 lipca 2021 a 30 czerwca 2022 r.
Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 80.000 zł, zaś maksymalna – 200.000 zł.
Dodatkowo nie jest wymagany wkład własny.
Wniosek należy złożyć w systemie obsługi programów dotacyjnych NCK – http://sop.nck.pl.
Szczegółowe informacje dotyczące programu „Konwersja cyfrowa domów kultury” wraz z regulaminem, wnioskiem wzorcowym oraz innymi plikami do pobrania znajdziesz na stronie Narodowego Centrum Kultury.
W czym możemy Ci pomóc?

Diagnoza potrzeb cyfrowych ośrodka kultury
zarówno zespołu pracowników ośrodka, jak i Twojej lokalnej publiczności.

Wdrożenie innowacyjnego fińskiego oprogramowania ActionTrack
służącego do gamifikowania działań kulturalnych z użyciem smartfonów.

Szkolenia i warsztaty dla kadry ośrodków kultury
dopasowane do zdiagnozowanych potrzeb każdej instytucji