USTKA: Zostań filmowcem – jak kręcić filmy smartfonem i filmować

Zostań filmowcem - jak kręcić filmy smartfonem i filmować w Ustce

Szkolenie pt. „Zostań filmowcem – jak kręcić filmy smartfonem i filmować” przeprowadzone zostało w Domu Kultury w Ustce. Wzięło w nim udział sześciu pracowników DK. Szkolenie było teoretyczno-praktycznym kursem w którym pracownicy instytucji kultury otrzymali informację na temat zasad i dobrych praktyk dotyczących nagrywania materiałów promocyjnych oraz ich montażu i publikacji z użyciem urządzeń mobilnych.

Szkolenie podzielone zostało na kilka części. Poczynając od prezentacji teoretycznej, na publikacji materiałów skończywszy uczestnicy krok po kroku poznawali i utrwalali zasady pracy w środowisku filmowym z punktu widzenia instytucji w której pracują.

Jak kręcić filmy smartfonem i filmować – teoria

W pierwszej części teoretycznej zaprezentowałem przykłady realizacji filmowych, które wykonałem niegdyś dla pokrewnych instytucji kultury. Każdy przykład zawierał jakiś problemowy element, który był omawiany i później wykorzystywany w dalszej części szkolenia. Przykładowo były to takie zagadnienia jak wielowarstwowość przekazu, rola “specjalisty” w wypowiedzi, kadrowanie, grafika animowana etc.

Następnie uczestnicy mieli za zadanie napisać zapowiedź wydarzenia kulturalnego według sześcio punktowego schematu. Odczytując je kolejno zwracałem uwagę na strukturę takiej informacji oraz jak można ją uatrakcyjnic zmieniając, lub przeformuowyjąc jej elementy. W trakcie tej części uczestnicy oglądali przykłady, na których można było omówić błędy, które warto skorygować. 

Przejdźmy do praktyki!

W kolejnej części przedstawiłem zasady dotyczące wystąpień dokamerowych. Wszyscy biorący udział czytali do “obiektywu smartfona” swoje wcześniej przygotowane wypowiedzi. Każdy z uczestników miał możliwość stanięcia za kamerą i wypowiedzi do niej. W tym ćwiczeniu poznawali w praktyce zasady ustawiania kamery, światła, planu, tła, rejestracji dźwięku. Ponadto dowiadywali się jakie informacje niesie za sobą użycie odpowiednich środków formalnych. Uczyli się również technik artykulacji i zapamiętywania tekstu. Ćwiczenie to łączyło zasady tworzenia materiału filmowego z umiejętnością wystąpień multimedialnych.

Przygotowani już do nagrania uczestnicy zostali podzieleni na dwuosobowe zespoły w których mieli wzajemnie wykonać na terenie Domu Kultury nagrania swoich przygotowanych tekstów. Czasami udzielałem wskazówek i dokonywałem korekt oraz odpowiadałem na pytania uczestników. Po wykonaniu nagrań uczestnicy krok po kroku zainstalowali na swoich urządzeniach mobilnych darmowy program InShot dostępny na platformy Android oraz iOS i przygotowali się do montażu materiału.

Aplikacja InShot

Wtedy krok po kroku zaprezentowałem możliwości oprogramowania wykorzystując nagrania uczestników. Przycinali, składali je, dodawali grafikę, napisy, muzykę etc. Wszystkie te funkcje umożliwia oprogramowanie InShot. Nauka programu prowadzona była według schematu A, A+B, A+B+C, A+B+C+D….., Taki schemat utrwala wcześniej poznane podstawowe funkcje, opanowane polecenia, efekty i pozwala swobodnie poruszać się w środowisku programu i poznawać nowe jego funkcje. Na końcu uczestnicy poznali funkcje eksportu i publikacji gotowego materiału. I oczywiście był też czas na pytania uczestników. Mam nadzieję, że już wkrótce będę mógł oglądać efekty naszej pracy na mediach społecznościowych Domu Kultury w Ustce!

Zostań filmowcem - jak kręcić filmy smartfonem i filmować w Ustce

2022.06.27 Ustka
Prowadzący: Marek Zygmunt