KORNOWAC: YouTube – jak sprzedawać literaturę i kulturę

Szkolenie w Kornowacu

Szkolenia w ramach programu dotacyjnego „Konwersja Cyfrowa Domów Kultury” powinny być zdecydowanie jak najbardziej praktyczne. Takie właśnie było moje założenie, gdy jechałam na szkolenie „YouTube – jak sprzedawać literaturę i kulturę” do Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Wyniki tego spotkania przerosły moje najśmielsze oczekiwania!

Motywacja

Zapał do działania – to jeden z kluczowych elementów sukcesu szkolenia. Uczestnicy na samym początku pochwalili się swoimi dotychczasowymi dokonaniami filmowymi. Dali mi tym samym sygnał, że nie boją się stać przed kamerą i mają głowy pełne pomysłów!

Jednak zaczęliśmy od kilku informacji teoretycznych. Między innymi o trendach, które panują w sieci, o tym jak Tik Tok wpłynął na YouTube’a i jak wykorzystać tą wiedzę w ośrodku kultury. Pokazałam uczestnikom kilka inspirujących przykładów z różnych instytucji w Polsce.

Technologia

Zanim przeszliśmy do filmowania czekało nas jeszcze trochę informacji technicznych dotyczących sprzętu. Rozmawialiśmy o tym, jaki mikrofon, kamera i słuchawki sprawdzą się w przypadku wydarzeń online. Pokazałam także program IceCream Video Editor, który miał następnie posłużyć nam do montażu i edycji filmu.

Koncept i filmowanie

Później wszystko potoczyło się bardzo szybko. Pierwsze zadanie: wymyślić scenariusz filmu. Musiałam zatrzymywać uczestników, aby dokończyli plan zanim zaczną go realizować! Nim się obejrzałam ekipa filmowa była już w trakcie tworzenia kostiumów i scenografii.

Chwilę później byli już na zewnątrz przed budynkiem. Do nagrania filmu posłużył smartfon. Efekt? Zobaczcie sami!

Montaż

Po nagraniu poszczególnych scen sporo czasu zajęło nam znalezienie odpowiedniej muzyki i efektów dźwiękowych. Pokazałam uczestnikom również gdzie szukać bezpłatnych fragmentów wideo do użytku komercyjnego i jak dodać do filmu efekty albo filtry. Wspomniałam też o różnych technikach montażu. Nawet takich, które znamy z kinowych produkcji!

Publikacja

Na końcu wróciliśmy na platformę YouTube, aby zobaczyć jak wygląda zarządzanie kontem. Nie wystarczy tylko opublikować swoje filmy. Warto zadbać również o to, jak wyświetla się cały profil. Pokazałam więc, jak zmienić swoją grafikę w tle oraz widok sekcji na głównej stronie profilu. Pozostaje więc już tylko nagrywanie kolejnych filmów i ich promocja w pozostałych mediach społecznościowych!

2022.05.26 Kornowac
Prowadząca: Gabriela Kwarta